לוגו

ישיבת הכותל​

מרכז תורני וואהל שע"י מרכז יב"ע

ישיבת הכותל​

מרכז תורני וואהל שע"י מרכז יב"ע

ישיבת הכותל​

מרכז תורני וואהל שע"י מרכז יב"ע

ישיבת הכותל​

מרכז תורני וואהל שע"י מרכז יב"ע

אודות הישיבה

הסיפור שלנו

ב' בסיוון תשכ"ז, יום סיום מלחמת ששת הימים.
ההתלהבות וההתפעמות כתוצאה מנס הניצחון שבשיאו שחרור הר הבית והכותל מלהיבים את ליבו של העם היהודי.
מזה זמן רב ברשת "מרכז ישיבות בני עקיבא" הורגש הצורך החשוב לבנות מסגרת חינוכית תורנית עבור בוגרי הישיבות. מקום בו יוכלו לשקוד על התורה – על כל מקצועותיה – בהרחבה, בשקידה ובשקיקה, להתפתח בתקון המידות, לעלות במעלות יראת שמים, להעמיק את הזיקה לכלל ישראל, ולהתחנך לקראת מעורבות ואחריות לדיוקנה הרוחני של המדינה.
שמחת הנס וההתפעמות מגודל השעה הובילו את הרב משה צבי נריה, הרב אריה בינה והרב אברהם צוקרמן ז"ל, להגשמת הרעיון של ישיבה גבוהה המשלבת גם את מסגרת ה"הסדר" בעיר העתיקה בצילו של הכותל.
בערב תשעה באב תשכ"ז, כחודשיים לאחר השיבה לרובע היהודי, קמה הישיבה.
כמה וכמה גלגולים ואתרים עברה הישיבה מאז ייסודה. ראשיתה בחודש אלול תשכ"ז בסמוך לכותל הדרומי, המשכה בחורף תשכ"ח בבניני "בתי מחסה" ובפנימיות מפוזרות ברובע, עד התבססותה החל משנת תשמ"ח במתחם הקבע בליבו של הרובע, כשבית המדרש צופה אל מול הר- הבית, אל הכותל, אל ה- "עומד אחר כתלנו".
במרוצת השנים, גדלה ישיבת הכותל והפכה להיות אחת מישיבות ההסדר המרכזיות והגדולות ביותר, ולמעלה מ-4000 מבוגריה תופסים עמדות בכל מערכות הציבור בארץ ובתפוצות החל מתפקידי רבנות ודיינות, דרך מסגרות אקדמיות – רפואה, משפט ומחקר וכלה בתעשייה ובהתיישבות.
הישיבה מיועדת בעיקרה לבוגרי ישיבות תיכוניות, ותלמידיה משרתים בצה"ל במסגרת ההסדר או במסגרת ישיבה גבוהה מתוך שאיפה להתגדל בתורה בשנים הראשונות ללימודים בישיבה, ורק אח"כ לצאת לשירות הצבאי.
הישיבה משלבת גם חינוך לבני חו"ל המגיעים לפרק זמן של שנה עד שלוש שנים, וסופגים את רוחה של ארץ ישראל. חלק ניכר מקבוצה זאת עושה עליה לארץ ישראל תוך כדי שנות הלימוד ומצטרף לשירות בצה"ל.
בישיבה כולל אברכים גדול אשר שם לו למטרה לבנות ולעצב דמות של תלמיד חכם ארץ ישראלי, עם זיקה לציבורים שונים ומגוונים. תלמיד חכם בעל שיעור קומה רוחני גבוה: בתלמודים, בפסיקה, במקרא ובמחשבת ישראל לגווניה השונים, שיוכל ע"י דמותו התורנית להשתלב בעיצוב פני החברה היהודית בכלל והישראלית בפרט. הכולל מכשיר את האברכים למבחני הרבנות הראשית לישראל, בהצלחה גדולה.
ישיבת הכותל שמה לה למטרה להיות ראש חץ של ישיבות ההסדר, הן במצויינות בלימוד, והן בהקשבה לצרכי עם ישראל.

 

פרק א' בספר היובל המספר על הקמת הישיבה – לחצו כאן לצפייה בפרק

פרק ד' בספר היובל המספר על 'ראשיה שריה ויועציה' שבאו לבקר בישיבה בראשית ימיה – לחצו כאן לצפייה בפרק

פרק ו' בספר היובל המספר על ימים מיוחדים אלו ועל עשרה בטבת תשכ"ח – לחצו כאן לצפייה בפרק

הסיפור שלנו

ב' בסיוון תשכ"ז, יום סיום מלחמת ששת הימים. ההתלהבות וההתפעמות כתוצאה מנס הניצחון שבשיאו שחרור הר הבית והכותל מלהיבים את ליבו של העם היהודי. מזה זמן רב ברשת "מרכז ישיבות בני עקיבא" הורגש הצורך החשוב לבנות מסגרת חינוכית תורנית עבור בוגרי הישיבות. מקום בו יוכלו לשקוד על התורה - על כל מקצועותיה - בהרחבה, בשקידה ובשקיקה, להתפתח בתקון המידות, לעלות במעלות יראת שמים, להעמיק את הזיקה לכלל ישראל, ולהתחנך לקראת מעורבות ואחריות לדיוקנה הרוחני של המדינה. שמחת הנס וההתפעמות מגודל השעה הובילו את הרב משה צבי נריה, הרב אריה בינה והרב אברהם צוקרמן ז"ל, להגשמת הרעיון של ישיבה גבוהה המשלבת גם את מסגרת ה"הסדר" בעיר העתיקה בצילו של הכותל. בערב תשעה באב תשכ"ז, כחודשיים לאחר השיבה לרובע היהודי, קמה הישיבה. כמה וכמה גלגולים ואתרים עברה הישיבה מאז ייסודה. ראשיתה בחודש אלול תשכ"ז בסמוך לכותל הדרומי, המשכה בחורף תשכ"ח בבניני "בתי מחסה" ובפנימיות מפוזרות ברובע, עד התבססותה החל משנת תשמ"ח במתחם הקבע בליבו של הרובע, כשבית המדרש צופה אל מול הר- הבית, אל הכותל, אל ה- "עומד אחר כתלנו". במרוצת השנים, גדלה ישיבת הכותל והפכה להיות אחת מישיבות ההסדר המרכזיות והגדולות ביותר, ולמעלה מ-4000 מבוגריה תופסים עמדות בכל מערכות הציבור בארץ ובתפוצות החל מתפקידי רבנות ודיינות, דרך מסגרות אקדמיות - רפואה, משפט ומחקר וכלה בתעשייה ובהתיישבות. הישיבה מיועדת בעיקרה לבוגרי ישיבות תיכוניות, ותלמידיה משרתים בצה"ל במסגרת ההסדר או במסגרת ישיבה גבוהה מתוך שאיפה להתגדל בתורה בשנים הראשונות ללימודים בישיבה, ורק אח"כ לצאת לשירות הצבאי. הישיבה משלבת גם חינוך לבני חו"ל המגיעים לפרק זמן של שנה עד שלוש שנים, וסופגים את רוחה של ארץ ישראל. חלק ניכר מקבוצה זאת עושה עליה לארץ ישראל תוך כדי שנות הלימוד ומצטרף לשירות בצה"ל. בישיבה כולל אברכים גדול אשר שם לו למטרה לבנות ולעצב דמות של תלמיד חכם ארץ ישראלי, עם זיקה לציבורים שונים ומגוונים. תלמיד חכם בעל שיעור קומה רוחני גבוה: בתלמודים, בפסיקה, במקרא ובמחשבת ישראל לגווניה השונים, שיוכל ע"י דמותו התורנית להשתלב בעיצוב פני החברה היהודית בכלל והישראלית בפרט. הכולל מכשיר את האברכים למבחני הרבנות הראשית לישראל, בהצלחה גדולה. ישיבת הכותל שמה לה למטרה להיות ראש חץ של ישיבות ההסדר, הן במצויינות בלימוד, והן בהקשבה לצרכי עם ישראל.