תוכניות והרשמה

מסלול זה מיועד לבוגרי כיתה י"ב. על התלמיד לדחות את גיוסו במהלך כיתה י"ב. שנת הלימודים נפתחת בר"ח אלול. במהלך השנה ישנם שלושה פרקי לימוד:

 • זמן אלול – ר"ח אלול ועד למוצאי יום הכיפורים.
 • זמן חורף – ר"ח מרחשוון ועד לר"ח ניסן.
 • זמן קיץ – מר"ח אייר ועד לט' באב.

הלימוד המרכזי והעיקרי בישיבה הוא גמרא. המסכתות הישיבתיות נלמדות בסבב של שבע שנים. לימודי הגמרא מחולקים לשני מסלולים עיקריים עיון ובקיאות. בלימודי העיון רוכש התלמיד מיומנות בלימוד גפ"ת, עיון בראשונים ובאחרונים על סדר דפי המסכת. זהו לימוד איטי המתבצע בהדרכה צמודה של הר"מ בצירוף דפי מקורות ושאלות הכוונה. בלימודי הבקיאות הנלמדים בסדר ערב, קצב ההתקדמות מהיר יותר, ההדרכה יותר כוללנית והדגש הוא על הספק וחזרות על החומר הנלמד.

לימודים נוספים קבועים בסדר היום: הלכה, תנ"ך, מחשבה, אמונה, מוסר, פרשת השבוע, ענייני מועדים ועוד.

למעוניינים בבחינת ידיעותיהם, ישנם שאלונים בנושאים מסויימים בצורה עקבית ושיטתית.

שנות הישיבה:

 • שנה א' – ישיבה. בסופה של שנה זו עוברים תהליך של מיון וחיול.
 • שנה ב' – המחצית הראשונה של השנה בישיבה. לקראת סוף חודש אדר, יציאה לשירות פעיל בצבא.
 • שנה ג' – שירות צבאי מלא.
 • שנה ד' – ישיבה.
 • שנה ה' – ישיבה.

החל מן החיול (בסוף שנה א') ולמעט פרק השירות הסדיר (אמצע שנה ב' עד סוף שנה ג'), נמצאים תלמידי הישיבה בשל"ת (שירות ללא תשלום) הזכויות והחובות בפרק זמן זה מפורטים בפקודות הצבא.

השבתות והמועדים הינם חלק נכבד מהמסגרת החינוכית של הישיבה, והתלמידים שוהים בישיבה חלק ניכר משבתות ומועדי השנה.

מסלול זה מיועד לבוגרי כיתה י"ב. תלמידים הבוחרים במסלול זה, מתוך שאיפה להתגדל בתורה בשנים הראשונות ללימודים בישיבה, ורק אח"כ לצאת לשירות הצבאי, ילמדו בתחילת דרכם את התוכניות המצוינות במסלול ההסדר. בשלב שני, יזכו תלמידים אלו לקצב לימודים אינטנסיבי יותר, בעיקר בתוכניות של לימודי בקיאות והספק בכל תחומי הלימוד.

ראוי להדגיש שהישיבה מעודדת מסלול זה, רק כאשר מספר מסוים של תלמידים בוחרים בו. על מנת שהישיבה תוכל לקיים מסגרת זו בצורה נאותה וראויה.

תלמידים אלו צריכים מידי שנה לדחות את גיוסם לצה"ל במסגרת "תורתו אומנותו", זכויות וחובות במסלול זה מפורטות בפקודות הצבא.

המטרה בלימודי הכולל היא לבנות ולעצב דמות של תלמיד חכם ארץ ישראלי, עם זיקה לציבורים שונים ומגוונים. תלמיד חכם בעל שיעור קומה רוחני גבוה: בתלמודים, בפסיקה, במקרא ובמחשבת ישראל לגווניה השונים, שיוכל ע"י דמותו התורנית להשתלב בעיצוב פני החברה היהודית בכלל והישראלית בפרט.

במהלך שנות הלימודים בכולל, עוסקים בשלוש תוכניות מרכזיות בלימודי ההלכה למעשה:

 • הלכות שבת.
 • הלכות איסור והיתר.
 • הלכות נידה ומקוואות.

העומדים בבחינות ההסמכה של הרבנות הראשית לישראל בנושאים אלו, יזכו לתעודת רב שכונה (לאחר שעמדו אף במספר בחינות נוספות)

כמובן שבשנות הלימודים בכולל קיימת זיקה משמעותית בין האברכים לבין תלמידי הישיבה הצעירים, ובנוסף משתלבים האברכים בלימודים תורניים נוספים. לא מתקבלים ללימודים אלו תלמידים שלא למדו קודם לכן במסגרת הישיבה.

מי שנמצא ראוי ומתאים מקבל מלגת לימודים בסיסית.

במסגרת הלימודים בישיבה, יכולים תלמידי שיעור ד' (רק לאחר שירות צבאי), ללמוד לימודי הוראה המשולבים במסגרת הישיבה.

על מנת להתקבל ללימודים אלו, על התלמיד לעמוד במבחן הפסיכומטרי (יש מסגרות מיוחדות למבחן בתנאים נאותים). תלמידי הישיבה בשיעור ד'-ה' שבחרו במסלול לימודי ההוראה, לומדים במכללת מורשת יעקב או מכללת הרצוג . מעבר לכך השיעורים בישיבה (שיעורים נבחרים), משמשים גם הם כחלק בלתי נפרד מלימודי ההוראה.

במהלך חופשת "בין הזמנים" נערכים לימודים מרוכזים, ע"מ להכשיר את פרחי ההוראה לעבודתם, מבלי לפגוע בלימודים השוטפים בישיבה.

תלמידים אלו נשארים בישיבה שנתיים נוספות מעבר לשנות ההסדר לשיעורים ו'-ז' ע"מ להשלים את הלימודים כראוי. בסיום הלימודים מקבל מי שעמד בהצלחה בכל המטלות תעודת הוראה של מורה מוסמך בכיר להוראת תנ"ך ותושב"ע וכן תעודת B.ed.

ענייני התשלומים ופרטים נוספים אודות בחינות ולימודי בקיאות שונים כפופים לתקנות מכללת מורשת יעקב / הרצוג.

ישיבת הכותל שואפת להעניק לתלמידים המגיעים מחוץ לארץ את חווית לימוד התורה באווירה של ישיבת הסדר.היא מחנכת לאהבה אמיתית לעם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל דרך לימוד אינטנסיבי, אינטגרציה עם התלמידים הישראליים, טיולים ושבתונים ברחבי הארץ במשך השנה.

ישיבת הכותל מציעה מגוון שיעורים הכולל שיעורי גמרא ברמות שונות, הלכה, מחשבה ותנ"ך, שיעור שבועי בבתי הרמי"ם וכן שיעורים בנושאים שונים ע"י מרצים מחוץ לישיבה.

בנוסף ללימוד תורה, אנו גם מציעים מספר רב של טיולים הן בירושלים והן בשאר חלקי הארץ וכן תוכנית התנדבות באיזור ירושלים.

ישיבת הכותל משתתפת בתוכנית של ישיבה אונברסיטה המאפשרת לתלמידי חו"ל לקבל קרדיט עבור שנת הלימוד שלהם בארץ. אנו גם משתתפים בתוכנית בני עקיבא עולמי, הכשרה תורנית ובני עקיבא ארה"ב "תוכנית ציון".

לישיבת הכותל גם תוכנית ייחודית לתלמידים מדרום אמריקה, הבאים ללמוד ולהתחזק, תוך שימת דגש על ערכים ציוניים ודתיים, מתוך מגמה שיחזרו לקהילותיהם ויפיצו את התורה שם.

תכנית מס"ע:
ישיבת הכתל לוקחת חלק בפרויקט מס"ע – פרויקט משותף לסוכנות היהודית וממשלת ישראל העוסק בעידוד תלמידים מחו"ל לבלות שנת לימודים בארץ. הפרויקט מעניק מלגות וסיוע לתלמידים אלו לפרטים נוספים: www.masaisrael.org

ישיבת הכותל הינה מהגדולות הוותיקות והמובילות שבישיבות ההסדר ופועלת מתוך התחדשות תמידית וניסיונות בלתי פוסקים ללמוד את צרכי הדור על מנת לתת להם את המענה הנכון.

פונים אנו אליך, בוגר צבא, לבוא ולהשתלב בתוכנית בוגרי הצבא הפועלת בישיבתנו בהצלחה מרובה מזה כשלוש שנים. בחזוננו רואים אנו קבוצת צעירים רצינית, ומלאת אידאלים בוגרי צבא הרואים את עתידם והמשך דרכם במגוון תחומי החינוך והעשיה בציבוריות הישראלית.

בו בזמן, עיניהם נשואות קדימה אל עבר עתידם, יודעים ומבינים הם שעל מנת  שיוכלו להוציא את המירב ולשלב כראוי בין אמונתם הדתית ועשיתם היום יומית, עליהם  לבנות בסיס איתן, שעל גביו יוכלו להעמיד את בנין חייהם.

השילוב הנכון בין תורה לחיים הוא עיקר שאיפתנו. מתוך כך, רואים אנו את אותם  צעירים נפלאים המוכנים לכנוס את כוחותיהם ורצונותיהם הרבים, לשנס מותנים ולהיכנס במלא המרץ, ללימוד רחב ומעמיק בסוגיות החיים האקטואליות לאור תורתנו הנצחית כדור העתיד שיוביל את עמנו קדימה.

דווקא כאן בתוככי ירושלים שבין החומות, באווירת הקדושה המיוחדת העוטפת את חיי היום יום  ובסמיכות אל "המקום אשר בחר ה", יכולים אנו להתנתק לזמן מסוים מהמולת החיים שסביבנו ולצלול יחדיו לעומקן של סוגיות ונושאים העומדים ברומו של עולם, לבנות את עולמנו הרוחני ולנסוך בו עוצמה וכוחות שיובילו ישפיעו ויהיו נר לרגלנו בכל אשר נבחר לעשות בהמשך החיים.

לפרטים אודות התוכנית לבוגרי צבא הקש כאן